Fıçı Kullanım Kılavuzu


Dikkat edilecek hususlar

* Fıçılar yeni olduğudan dolayı sızdırmazlığı sağlanmamış durumdadır. Sızdırmazlığını sağlamak için fıçıyı su ile doldurup, fıçı deliğine pet şişe koyunuz. (Sızdırmazlık sağlanana kadar fıçıdan eksilen su bu pet şişeden tamamlanacak.) suyun sızmamasından emin oluncaya ve fıçının dış yüzeyinde ıslaklığın kaybolmasına kadar bekleyin. Bu durumda fıçının sızdırmazlığı sağlanmış olacaktır.

* Sızdırmazlığı sağlanmış fıçıları, sıcak su ile birkaç kez çalkalayınız. Çeşme suyu ile iyice durulayıp fıçıyı kullanılacak duruma getiriniz.

* İçinden şarap boşaltılan fıçıların içinde tortu oluşabileceği için, fıçının içine küçük çakıl taşları veya kiremit kırıkları atarak fıçıyı iyice çalkalayınız ve su ile durulayınız. Küf oluşmasını önlemek için hiç bekletmeden içine su doldurarak 3-5 saat bekletip suyu boşaltınız ve bu işlemi birkaç kere tekrarlayınız.

* Boşalan fıçılarda hemen şarap eskitilmeyecekse temizlik işleminden sonra fıçıyı boşaltınız, kükürt ile dezenfekte ediniz. Bu fıçıları nemli bir ortamda saklayınız.


Yararlı Bilgiler

*
Meşe fıçılarda şarap olgunlaştırılarak, şaraba vanilya, kızarmış ekmek, tarçın, zencefil, tütsü, karamel, kahve, teryağ gibi aromaların şaraba geçmesi sağlanır. Şaraptaki tanenler yuvarlak bir yapı kazanır.

* Fıçılarda şarap eskitmek için, fıçıya konan şarap, her hafta tatım yapmak sureti ile meşeden geçmesi beklenen aromalar elde edilinceye kadar fıçıda bekletilir. İstenen aroma elde edilince şişeleme yapmak gerekir.

*
Fıçılarda şarap olgunlaşırken, fıçı tahtalarının şarabı emmesi ve buharlaşma sonucu şarap kaybı oluşabilir.

* Fıçıda olgunlaştırma yapılırken her 1-2 haftada kontrol edilerek, eksilen şarabın üzeri tamamlanmalı. Aksi durumda zararlı oksidasyonlara neden olabilir. Olgunlaştırma yapılırken fıçının üzerini tamamlamak için şarabınızdan bir miktar ayırmanız yerinde olacaktır.

* Birçok şarap çeşidi 6 ay gibi bir sürede fıçıda dinlendirme yapılarak olgunlaştırılabilir.

* Olgunlaştırma ne kadar yavaş ve sürekli gelişirse, şaraplar o kadar dayanıklı ve ince olur.

* Olgunlaştırmada mahzen sıcaklığı 10-15 derece olmalıdır. Artık şekerli şaraplar için 8-10 derece olmalıdır.

* Sıcaklık olgunlaştırmayı hızlandırır. Ancak şarap tazeliğini kaybeder ve çabuk yıkılır.

* Şarabın olgunlaşma süresinin son kısmı şişede olması gerekir.

* Fıçılarda olgunlaştırmadan başka fermantasyonda yaptırabilirsiniz.

* Şarap yapımı ve meşe fıçı kullanımı için: http://groups.yahoo.com/group/evdesarap adresinden yaralanabilirsiniz.

yükleniyor..